Mi a különbség a hajhullás és a hajtöredezés között?
Mind a hajhullás, mind a hajtöredezés gyakori, de mégis különböző problémák, amelyeknek különböző jelei és okai vannak.
A hajhullás, a haj gyökerénél jelentkezik. Ezek a kihullott hajszálak hosszúak és látható a hajvégeken a bütykös hajgyökér. A hajtöredezés pedig, a hajszálak törése, amely a hajszál valamelyik pontján következik be. A töredezett haj rövidebb lesz, mint a kihullott haj és nem látható a hajvégen a bütykös hajgyökér. Nézzük melyek lehetnek a hajhullás és a hajtöredezés leggyakoribb okai és mit tehetünk, hogy mielőbb visszakapjuk egészséges hajunkat.
A hajhullás gyakori okai
- Stressz vagy trauma amelyet a szoros hajformázás okoz (Traction Alopecia= a tüsző folyamatos rángatásával, nyújtásával bekövetkező hajhullás).
- Hormonális ingadozások, amelyek a szülés után vagy a menopauza körül és után jelentkeznek.
- Táplálkozási hiányosságok
- Autoimmun problémák
- Pszichológiai vagy fizikai trauma
- A daueroltatás és a hajegyenesítők okozta kémiai égések
- Bőrbetegségek és fertőzések
- Bizonyos gyógyszerek mellékhatása
- A fogamzásgátló tabletták elkezdése vagy abbahagyása
- Pajzsmirigy problémák
A hajtöredezés gyakori okai
- Hőkezelés okozta sérülés (pl. hajvasalás)
- Kémiai kezelés (pl. hajegyenesítők, szőkítés, dauer)
- Túlzott kiszáradás és töredezett hajvégek
- Női kopaszodás vagy alacsony ferritinszint (vashiány okozta vérszegénység) miatt a normálisnál vékonyabb és törékenyebb haj.
- Érzékeny haj kefélése vagy fésülése szárazon, vagy a haj durva kibontása szintén száraz állapotban.
A hajhullás és a hajtöredezés kezelése
1. Szakember felkeresése
Ha hajtöredezést tapasztalsz a hajformázási gyakorlatok vagy például a saját magad által alkalmazott hajfesték, hajegyenesítőszer miatt, érdemes felkeresned fodrászodat vagy trichológus szakembert. Ismeretlen okú hajhullás vagy töredezés esetén, vagy ha egészségügyi probléma gyanúja merül fel, érdemes orvoshoz fordulni a diagnózis felállítása érdekében. Ezek a szakemberek további vizsgálatokat javasolhatnak a hajnövekedési ciklust befolyásoló táplálkozási hiányosságok, hormonális egyensúlyzavarok vagy autoimmun állapotok azonosítására.
2. Fejlessz ki egy olyan rendszert, amely kifejezetten a Te igényeidhez igazodik
A hajformázási praktikák miatti hajtöredezés esetén kezdj egy hajvágással. A töredező hajszálak minél nagyobb részét el kell távolítani. Ha még nem állsz készen egy nagyobb hajvágásra, akkor hathetente vágasd le a hajvégeket, és hetente egyszer mélykondicionálj egy intenzív hajpakolással. Csak a vizes hajadat fésüld ki, a csomókat és a gubancokat az ujjaiddal szedd szét. Mindig használj hajbalzsamot a gubancok kibontása és a kifésülés előtt, mert ez segít, hogy minél kíméletesebben végezhesd a folyamatot.
3. Változtass a rutinodon
Hajhullás esetén a szakorvos előírhatja az étrend megváltoztatását, táplálékkiegészítőket vagy gyógyszereket a mögöttes egészségügyi állapotok kezelésére. Mivel ezeknek a problémáknak a megoldása folyamatban van, fontos, hogy kialakíts egy triázsrutint.
- Ápold a fejbőröd rendszeres fejbőrkezelésekkel
- rendszeresen használj mélytisztító sampont, hogy eltávolítsd a felesleges termék felhalmozódást a hajszálakról és a fejbőrről is
- Ezt követően használj kondicionálót vagy leave-in kondicionálót hajtípusodnak megfelelően
- Végezetül, turbózd fel a hajad egy olyan termékkel, amelyet a volumen növelésére fejlesztettek ki